
Vicepreședinte T9: Lui Cristian Matei și PSD-ului le este frică de Andrei Suciu
by Horea Hudrea iulie 27, 2018 0 commentsVicepreședintele Asociației civice T9, Emil Turdean a criticat astăzi decizia coaliției PSD-ALDE-PMP din Consilul Local Turda prin care luarea de poziție a președintelui asociației a fost mutată la finalul ședinței de Consiliu Local.
”Nu poți să ai așteptări prea mari de la Cristian Matei și PSD. Atâta pot, atâta fac. Lui Cristian Matei și PSD-ului le este frică de Andrei Suciu. Nu de Andrei ca persoană ci de ce reprezintă el pentru cetățenii din Turda. Andrei reprezintă o generație de oameni care e sătulă de politicienii actuali. De politicieni preocupați cum risipească banii orașului sau cu neamuri angajate peste tot la Primărie, la apă, la parcări. Pentru Cristian Matei și PSD, un om ca Andrei Suciu e o amenințare așa că fac ce pot să-l oprească să vorbească. Nu se întâmplă doar aici, a Turda. Situații asemătoare s-au întâmplat și la București, la Constanța sau la Florești, lângă Cluj. Le este frică că oamenii se trezesc”, spune Emil Turdean, vicepreședintel al Asociației T9.
Asociația T9 a transmis ieri Consiliului Local Turda o scrisoare deschisă prin care cerea redirecționarea a 135.000 de lei pentru dotarea cu aparatură a laboratoarelor de științe din liceele din Turda.
În mod normal, uzanțele procedurilor de transparență decizională stabiliesc că un cetățean se poate adresa Consiliului Local într-o problemă de interes public, înainte ca decizia să fie luată, tocmai pentru a avea un rol activ și pentru a avea posibilitatea de a influența în vreun fel adoptarea unei decizii.
Coaliția PSD a invocat faptul că în cererea scrisă Asociația T9 nu a precizat clar punctul de pe ordinea de zi a ședinței unde se dorește luarea de cuvânt. Consilierii PSD-ALDE-PMP au apreciat că nelămuriți, îi pot da cuvântul lui Andrei Suciu, abia la finalul ședinței, deși acesta era în sală și putea aduce clarificări.
Vreau să ne reamintim că Marea Unire a însemnat o mobilizare fără precedent a resurselor. Scopul a fost modernizarea României. Modernizarea și dezvoltarea țării. Am văzut că pe lista de activități privind sărăbătorirea Centenarului se propune cheltuirea a 135.000 de lei pe mesh-uri cu imagini. Cheltuim 135.000 de lei ca să punem tablouri pe blocuri. Vor sta în ploaie 2-3 luni apoi le aruncăm la gunoi. 100 de tablouri pe blocurile din Turda, de 1 miliard de lei vechi. Gândiți-vă la asta. Cine a propus asta, depășește cu imaginația ce a făcut Partidul Comunist Român, în Turda. Cu 135.000 de lei se puteau majora bursele școlare așa cum am propus și noi și consilierii PNL. Cu 135.000 de lei se pot realiza trei noi pacuri în oraș, de la zero. Cu 135.000 de lei se pot semăna 25 hectare de gazon. Adică se pot înnoi toate parcurile din oraș. Cu 135.000 de lei se pot planta 1500 de arbori de 2,5 metri. Vorbim de o pădure sau un parc imens care care să rămână copiilor noștri. 1500 de arbori! Cu 135.000 de lei putem realiza 9000 de metri pătrați de sisteme de irigatie automată pentru zonele verzi cu toate materialele necesare – conducte, panouri de comandă aspersoare, manoperă. Cu 135.000 de lei pot fi dotate de la zero 4 laboratoare moderne de științe pentru toate licee. Toate liceele din oraș pot primi un laboarator de științe dotat din nou. Cu cei peste 700.000 de lei cheltuiți pe aceste manifestări se poate finaliza Planul Urbanistic General al orașului, care nu mai e valabil de mai bine de un deceniu! Domnilor consilieri locali, vă rog să reflectați la aceaste sume și la aceste oportunități. Haideți să cheltuim banii mai folositor. Să sărăbătorim Marea Unire în mod responsabil, cu investiții care să dureze în timp nu cu poze pe blocuri. Să dotăm școlile, să modernizăm parcurile să facem Turda un oraș plăcut”, se arată în Scrisoarea deschisă adresată către Consiliul Loca Turda
Nu exista comentarii
Incepe conversatiaNu exista comentarii!
Fii primul care incepe conversatia.