Potaissa Turda, noul lider al Ligii Naționale la hadbal

Potaissa Turda, noul lider al Ligii Naționale la hadbal octombrie 4, 2016 0 comments

AHC Potaissa Turda este lider al Ligii Naționale de handbal masculin cel puțin pentru o zi, după ce a învins vicecampioana CSM București cu scorul de 32-26 (16-15), marți, pe teren propriu, într-un meci din etapa a șaptea.

CSMB, care a ajuns la patru eșecuri în campionat, a început bine meciul și a condus cu 8-5 (min. 15) și 9-7 (17), dar apoi a încasat patru goluri la rând. Echipa pregătită de Zvonko Sundovski a mai avut 15-13 pe finalul reprizei (28), însă a primit trei goluri consecutive și la pauză turdenii conduceau cu 16-15.

Potaissa s-a desprins în partea secundă la 20-17 (35), CSMB s-a apropiat la 23-22 (49), dar ardelenii s-au dus apoi la 28-23 (53), câștigând fără emoții, cu 32-26.

Pentru gazde au marcat I. Rotaru 6 goluri, R. Lazăr 5, Adomnicăi 4, Pavel 4, Zacaciurin 4, Cîntec 3, D. Iancu 2, Savic 2, Thalmaier 2.

Golurile oaspeților au fost reușite de Negru 6, Humet 4, Bernatonis 4, Saurina 3, Georgievski 2, Aslanian 2, Șomlea 2, Novanc 2, I. Stamate 1.

Pe primul loc se află AHC Potaissa Turda, cu 16 puncte, urmată de Dinamo București, 16 puncte, HC Dobrogea Sud, 15 puncte, HC Odorhei, 13 puncte, HC Vaslui, 12 puncte, toate din 6 partide. CSM București este pe locul 6 cu 9 puncte.